top picture
ČESKÉ PROJEKTY
ZAHRANIČNÍ PROJEKTY
CENTRUM BUDDHISMU DIAMANTOVÉ CESTY TROJÁK
(MEDITAČNÍ A RETREATOVÉ CENTRUM)
Hlavní moravské meditační centrum školy Karma Kagjü buddhismu Diamantové cesty pro meditaci v ústraní nazvané Troják bylo zakoupeno prostřednictvím Nadačního fondu Nydahl v roce 2006. Stalo se tak díky společnému zájmu většiny městských meditačních center. Pomocí vytrvalé práce jsme nalezli objekt, který vyhovoval našim požadavkům, a společná aktivita zaměřená na vytváření místa pro rozvoj buddhismu Diamantové cesty mohla začít.
Nemovitost, tedy samotný dům a pozemky, se nachází asi deset minut od silnice vedoucí mezi Bystřicí pod Hostýnem a Vsetínem. Strmá polní cesta stoupá po hřebeni do výšky 600 m n. m., odkud se naskýtá krásný výhled na všechny strany. V dálce se rýsuje vrchol Radhoště a Vsetínské vrchy, na opačné straně lze spatřit podhůří Hostýnských vrchů. Sto metrů pod hřebenem se pak mezi stromy nachází naše centrum - dům se stodolou, ke kterému patří pozemky o rozloze přes 5 hektarů. Dům obklopuje ovocný sad a zahrada s malým jezírkem. Zbytek pozemků pokrývá louka, jež je v současnosti využívána pro zemědělské účely.
Dům byl postaven přibližně před sto lety. V letech 2008 a 2009 prošel velkou opravou a dovybavením (zejména v interiérech). Součástí nemovitosti je sklep, v přízemí se nachází kuchyň, společenská místnost, koupelna, dva záchody, kotelna a jeden pokoj. V patře najdeme meditační místnost (tzv. gompa) a ložnici. Součástí nemovitosti je velká stodola, kůlna na dřevo a meditační chatka ze slámy a dřeva, která stojí v sadu.
Do budoucna počítáme s přestavbou místa a výstavbou nových prostor z důvodu narůstajícího zájmu členů městských center BDC o využívání objektu a místa. Bude se jednat zejména o zajištění větší meditační místnosti i ostatního zázemí pro meditující a rezidenty.
Aktivita
Jako v ostatních centrech Diamantové cesty probíhají i zde víkendy s cestujícími učiteli a společné meditace. Součástí projektu jsou také chatky pro meditaci v ústraní.