top picture
ČESKÉ PROJEKTY
ZAHRANIČNÍ PROJEKTY
CENTRUM BUDDHISMU DIAMANTOVÉ CESTY ČESKÝ TĚŠÍN
DÁKINI GOMPA
Přestože pro naši dvojjazyčnou, česko-polsko-těšínskou skupinu, stávající pronajímané a vlastními silami zrekonstruované prostory v centru města stále ještě vcelku vyhovovaly, přirozeně vyvstala představa vlastního meditačního centra, které by vytvořilo stabilní základ pro setkávání a společnou buddhistickou praxi na mezinárodní úrovni.
Hledalo se v celém městě, až naši pozornost upoutal dům v parku. Ve své době (asi před sto lety) sloužil nejspíš jako ubytovna pro dělníky zdejší cihelny. Tomu prakticky odpovídal i stav budovy, a proto bylo nutné počítat s celkovou opravou. Okolí se však za tu dobu proměnilo v park se vzrostlými stromy a jezírky - vcelku okouzlující místo a navíc nedaleko centra města. Ke kladům samotné stavby nutno připočíst, že je z pálených cihel a dispozičně pojme prostornou meditační místnost, společenskou místnost, pokoje pro hosty a zázemí pro pořádání společných akcí.
V červenci 2008 byla nemovitost koupena prostřednictvím Nadačního fondu Nydahl z peněz těšínské sanghy a několika přátel z celé republiky a rovněž díky půjčce přátel z Ostravy. Na podzim navštívil toto místo lama Ole Nydahl při své, již druhé návštěvě v Těšíně. Místo již tedy nese požehnání pro rozvoj. Ještě bylo potřeba koupit pozemky, které k domu příslušely, ale patřily jinému vlastníkovi - státu. Vyřizování s formalitami trvalo téměř další dva roky. Bylo tedy dost času na diskuse o budoucí podobě centra.
Koupě pozemků proběhla na jaře 2010 a v létě se začalo s realizací oprav včetně nové střechy.